Thumb

''Özgüvensiz'' ve ''Değersiz'' Hislerinin Sebepleri ve Çözüm Yolları

“Yapana kadar numara yap”

Eğer kendinize olan güveninizi hissettiğinizden daha çok gibi göstererek davranırsanız, bir süre sonra gerçekten de kendinize güveniniz yükselebilir. Birçok insan, bunu kendine olan güvenini artırmak için bir yöntem olarak kullanıyor.

London University College’ın Dilbilim Bölümü öğrencilerinden 21 yaşındaki Rachel Davis, bu tekniği hiç tanımadığı insanlarlayken uygulamış. Davis, bir süre sonra bu kendine güven hissi sayesinde artık yardıma ihtiyacı olmadan kendi kendine başarılı olabildiğini söylüyor.

Chelsea School of Art’tan 22 yaşındaki Ruby Andrews ise bu numaradan kendine güvenin, herkesin sahip olması gereken bir yetenek olduğunu düşünüyor ve “Kendine güven sayesinde, gereksiz korkulardan kurtulup kendimi daha yetenekli hissedebiliyorum” diyor.

İlgili yazı: Kendine güvensizlik sorununun 3 sebebi ve başa çıkma yolları

Uplifers olarak biz de kendinize güven sorunu yaşadığınız zamanlarda uygulayabileceğiniz taktikleri bir araya getirdik:

1. Vücut dilinizi kontrol edin

Dik bir duruş sayesinde, kendinizi sandığınızdan daha büyük ve güçlü hissedebilirsiniz. Harvard Business School profesörlerinden Amy Cuddy, “Dik bir duruşun hayatınızda ne kadar belirgin bir değişiklik yaratacağına inanamazsınız” diyor.

Kendine güven sorununun üstesinden gelmek için en pratik 5 yöntem
Kendine güveni bir kas olarak düşünün ve bu kası güçlendirmek için üzerinde çalışmanız gerektiğini kabul edin

Eğer zafer kazanmış gibi durursanız, kendinizi zafer kazanmış gibi hissedersiniz. Pozitif bir psikolojiye sahip olmak, beyne pozitif mesajlar göndereceği için her zaman dik durmaya ve kendinize güvenmeye özen gösterin.

2. Ses tonunuza dikkat edin

Çok kısık sesle konuşmak, çok az şey söylemek veya konuşurken endişe etmek, bunların hepsi kendine güven eksikliği yaşadığınızı gösterir. Bu sorunu aşmak için önce sorunun farkına varmalısınız. Sıradan bir zamanda, sıradan bir konuşma yaparken sesinizi kaydedin. Böylelikle konuşmanızdaki eksiklikleri tespit edip düzeltebilirsiniz. Ayrıca konuşurken ne kadar sakin kalırsanız, ses tonunuzu o kadar iyi kontrol edebileceğinizi unutmayın.

İlgili yazı: Kendine güvenen çocuklar yetiştirmenin ve huzurunuzu korumanın 3 yolu

Ses uzmanı Anne Walsh, röportaj veya sunum gibi stresli zamanlarda birçok kişinin diyafram yerine göğüs bölgesine nefes aldığını ve daha kısa nefesler aldığını söylüyor. Oysa diyafram bölgesine doğru, uzun nefesler almak sesinizin daha açık, sıcak ve etkili olmasını sağlar.

3. Göz teması kurun

İnsanların gözlerine bakmak ve gülümsemek, güven kurmak için gerçekten işe yarıyor. Başınızı öne eğerek dolaştığınızda ve etrafınızdakilerin gözlerine bakarak dolaştığınızda arada ne kadar pozitif ve güven tazeleyen bir fark olduğunu hissedebilirsiniz.

Kendine güven sorununun üstesinden gelmek için en pratik 5 yöntem
Eğer zafer kazanmış gibi durursanız, kendinizi zafer kazanmış gibi hissedersiniz.

4. Düşünme şeklinizi değiştirin

Eğer kendinize güven sorunu yaşıyorsanız, zihninizde negatif düşünceler daha çok dolaşıyor demektir. Kendinize güveninizi artırmak için öncelikle kafanızın içindeki bu olumsuz sesi sorgulayın ve pozitif şeyler söylemesini sağlayın. Negatif düşünceler hem konsantrasyonunuzu hem de yaratıcılığınızı kötü yönde etkiler. Başarı için önce kendi zihninizde pozitif düşünceler oluşturmalısınız.


5. Kendinizi iyi hissedeceğiniz kıyafetler giyin

Profesör ve yazar Karen Pine bir deney yapmış ve öğrencilerine Superman kostümleri giydirmiş. Profesör Pine deneyin sonunda, Superman kostümü giyen öğrencilerin, giymeyenlere göre kendilerine daha fazla güven duyduklarını tespit etmiş. Bu da şu anlama geliyor; başarıya ulaşmak için nasıl giyindiğinizin önemi büyük. Güzel giyinmek sadece kendinize olan güveninizi artırmakla kalmıyor, aynı zamanda daha çok kendinize güvenerek davranmanızı sağlıyor.

Kendinize güveninizi artırmak için en iyi 3 yöntem:
– Kendinizi başkalarıyla kıyaslamaktan vazgeçin
– Kendine güveni bir kas olarak düşünün ve bu kası güçlendirmek için üzerinde çalışmanız gerektiğini kabul edin
– Zihinsel farkındalık egzersizleri yapın. Kendinize güveninizi düşüren tek şey stres, stresle mücadele etmenin en etkin yollarından biri de zihinsel farkındalık egzersizleri

Kaynak:
Guardian

Probleminiz ne ise bizimle paylaşın,
o konuda uzmanlaşmış uzmanı biz sizin için bulalım.Ekibimize Katılın

Kadromuza Katılmak İster Misiniz?